چرا زندگی در خانه های چوبی را انتخاب کنیم؟

 

چرا زندگی در خانه های چوبی را انتخاب کنیم؟

در حالی که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، زیستن در خانه های پیش ساخته به خصوص خانه های چوبی، به امری عادی و متداول تبدیل شده است، اما در کشور ما به دلیل فرهنگ و سوابق تاریخی، هنوز ساخت خانه های پیش ساخته و چوبی رونق چندانی نیافته است. شاید مهمترین دلیل آن، نداشتن تجربه مناسب برای زندگی در خانه یا ویلای ساخته شده از چوب است، البته تولید و سفارش ساخت ویلاهای چوبی یا خانه های چوبی در مناطق گردشگری و ییلاقی در حال گسترش است، اما تبدیل شدن این مهم به صنعتی مدرن، هنوز جای کار بسیاری دارد.

در بازار مسکن ایران تعداد خانه های چوبی روز به روز در حال افزایش است و نسبت به گذشته که استفاده از بتن و آجر تنها گزینه ی موجود برای ساخت خانه های جدید بود، امروزه مخاطبان گزینه های بیشتری برای انتخاب دارند. برخی سکونت در خانه چوبی را ترجیح می دهند، البته هنوز هم نبودن درک درستی درباره ی سازه های چوبی اجازه نمی دهد افراد انتخابی آزاد و آگاهانه داشته باشند. بیایید با توضیح ویژگی ها، مزایا و مشکلات خانه های چوبی یا ویلاهای چوبی، درباره ی این شیوه ساخت و ساز بیشتر بدانیم.

اگر چه در ایران، سازه های چوبی مدرن را ساختاری جدید در ساخت و ساز می دانند، اما در قرن ۱۹ ام استفاده از خانه های چوبی پیش ساخته در معماری بومی آمریکای شمالی روشی متدوال بود. این نوع سازه ها را در فرهنگ معماری آمریکا balloom frame می نامیدند و با صنعتی شدن آمریکا در بخش ساخت و ساز، توسعه سریع و گسترده ای داشت.

در اروپا توسعه ساختمان های چوبی و ویلاهای چوبی از اوایل قرن ۲۰ ام در فرانسه آغاز شد، که هنوز هم یکی از بزرگترین تولید کنندگان در این صنعت به حساب می آید. با توسعه صنعتی و کشف مواد جدید برای ساخت و ساز، امروزه روش ساخت این نوع سازه به دلیل ساختار پیشرفته در اجرا، روشی بسیار نوآورانه به حساب می آید. اگر جذابیت سرمایه گذاری در این نوع سازه ها را باور ندارید بهتر است بدانید، این سازه ها مقاوم و مقرون به صرفه هستند و نصب آنها بدون اتلاف وقت و با سرعت انجام می شود.

تولیدکنندگان یا سازندگان خانه های چوبی برای حمایت از این ایده که، این روش بهترین راه برای ارائه معماری سازگار با محیط زیست و مدرن برای توده های مردم است، این سازه ها را با کیفیت ها و شرایط مختلفی ارائه می کنند. اما متاسفانه به همین سادگی نیست. برای داشتن سرمایه گذاری خوب و زندگی در خانه ای مقاوم، باید شرکت های سازنده این سازه ها، مشخصات چوب و پانل چوبی مورد استفاده، مهارت کارگران و تکنسین ها، زمان سنجی و هزینه های کلی آن را بررسی کنید.

خانه های چوبی واقعا ارزان تر است؟ بله، اما…

بگذارید با صحبت درباره ی هزینه ی ساخت خانه های چوبی شروع کنیم. نظر عمومی بر این است که اگر خانه های چوبی پیش ساخته در محل استقرار تحویل داده شوند، هزینه ی کمتری نسبت به روش سنتی دارند. اما این درست نیست. اغلب هزینه ی ساخت و ساز شما بیشتر می شود. دلایل زیادی نیز برای این امر وجود دارد. اساساً طراحی و نصب سازه های پیش ساخته با سازه های بتنی و آجری تفاوت دارد. یکی از عوامل تعیین کننده ی هزینه ی ساخت و ساز، قیمت مواد است. کیفیت چوب و به همان نسبت مواد پوشاننده پانل ها باید استاندارد و خوب باشد.

قیمت ارزان به معنی کیفیت پایین چوب، خشک شده یا نامرغوب است. در مورد پانل ها، اگر قیمت آن پایین باشد، یعنی از مواد عایق بسیار ناکارآمدی در آن استفاده شده است. برای جلوگیری از هزینه های نگهداری بیش از حد و به منظور دوام و عمر بیشتر خانه، بهتر است کیفیت محصولات را بررسی کنید و انتخاب مناسبی داشته باشید، حتی اگر این کار باعث افزایش هزینه های اولیه ساخت و ساز شود. با در نظر داشتن این نکات می توان گفت خانه هایی که از مواد اولیه با کیفیت و با دوام ساخته شده اند، از نظر اقتصادی بهتر هستند.

این مزیت هم از نظر اقتصادی و هم از نظر کیفی در طول عمر خانه مشخص می گردد. مزیت خانه های چوبی در استفاده از مواد طبیعی و در نتیجه داشتن زندگی بهتر است. همچنین این خانه ها ذخیره حجم بالایی از انرژی را تضمین می کنند. در حقیقت چوب عایق طبیعی خوبی برای جلوگیری از اتلاف گرما در زمستان و حفظ سرمای محیط در تابستان است. اگر این سیستم ساخت و ساز با استفاده از منابع تجدیدپذیر ترکیب شود، (که امروزه به یک الزام جدید ساخت و ساز تبدیل شده است) دیگر خانه تقریباً هیچ مصرف برقی نخواهد داشت و از مبلغ قبض های خدماتی بسیار کاسته خواهد شد.

آیا واقعا خانه های چوبی اکولوژیک هستند؟ بله، اما…

در سال ۲۰۱۴ آژانس محیط زیست اروپا اعلام کرد که ساخت و ساز، اثرات زیست محیطی بالایی دارد. ساخت و ساز و اقدامات مدیریتی بعدی که در خانه انجام می شود، شریک جرم های اصلی در آلودگی جدی شهری است. در واقع، ساختمان هایی که در دهه های اخیر ساخته شده اند، از نظر انرژی بسیار ناکارآمد هستند و این مساله در مورد هر دو نوع ساخت خانه، اعم از سنتی و پیش ساخته صدق می کند. در هر دو مورد باید برای جلوگیری از مشکلات اصلی در پل حرارتی، از دست دادن گرما، اتلاف انرژی و در نتیجه تولید بالای آلودگی از آخرین فناوری ها و مواد ساختمانی با کیفیت در ساخت و ساز استفاده شود. از نظر هزینه برای مقاومت واقعی باید طول عمر خانه مدنظر قرار گیرد. در حقیقت، مصرف انرژی مورد نیاز، در خانه هایی که از سازه های چوبی استفاده شده، کمتر است. سیستم عایق کاری این سازه ها بهتر از استانداردهایی است که در خانه های سنتی وجود دارد.

 

مزایای زندگی در خانه چوبی

آیا ساخت خانه چوبی سریع تر است؟ بله، اما…

قطعاً ساخت خانه چوبی سریع تر است، اما این مورد درباره خانه های چوبی پیش ساخته خیلی صدق نمی کند و زمان کلی ساخت آن بسیار به روش سنتی خانه سازی نزدیک است. زیرا وقتی کل فرآیند نصب و راه اندازی شامل طراحی، آماده سازی خاک و نصب اتصالات آب و برق را در نظر می گیریم، زمان بیشتری برای تکمیل خانه پیش ساخته چوبی صرف می شود. مخصوصاً فاز طرح ریزی ممکن است زمان بیشتری بگیرد. سازه های پیش ساخته انعطاف پذیری کمتری دارند. مثلاً فضاها، دهانه ها و ارتفاع ها که باید در مرحله طراحی دقیقاً مشخص شوند، زیرا هر گونه تغییر بعدی مستلزم هزینه زیادی است. هماهنگی با طراح ویلا بسیار مهم است، این یعنی انتخاب ها باید واضح، دقیق و مناسب برای برآوردن تمامی نیازها باشند. البته اگر مجبور به انتخاب از میان چند طرح از پیش تعیین شده نباشید! مدت کار روی زمین، به خاطر پیش ساخته بودن اجزا، کوتاه است. زمان تحویل خانه در این روش نسبت به خانه های سنتی دقیق تر است، زیرا هنگام کار، ممکن است با انواع مشکلات (تاخیر در تحویل مواد، شرایط آب و هوایی نامساعد) رو به رو شوید. فرآیند آماده سازی و کارهای نهایی روی خاک و اتصالات بارها، کما بیش در این دو نوع ساخت و ساز مشابه است.

خانه های چوبی، مقاوم در برابر زلزله

از زمان قدیم ژاپنی ها به خاطر زلزله خیز بودن کشورشان، همیشه بناهای خود را از چوب و به خصوص  بامبو می ساختند و دلیل آن به خاطر دو فاکتور مهم است، اول اینکه چوب انعطاف پذیری بالایی دارد و می تواند حرکات را جذب و خنثی کند، دیگر آنکه سازه های چوبی نسبت به نوع سنتی، سبک تر هستند. این ساختمان ها پی عمیقی نیاز ندارند، آنها روی صفحات بتنی که روی زمین حرکت می کنند، قرار می گیرند. اینکار باعث می شود هنگام زلزله بنا آسیب زیادی نبیند. بنای چوبی هنگام زلزله، اثرات مخرب کمتری به جا می گذارد. هنگام زلزله، نیروهای وارد شده ساختمان به طور متناسب به کل ساختمان و چوب منتقل می شوند و هرچه مواد تشکیل دهنده ساختمان سبک تر باشند، آسیب کمتری را متحمل می شوند. نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که ساختمان های چوبی، بعد از زلزله به راحتی با تعویض بخش های آسیب دیده تعمیر می شوند.

 

خانه های چوبی، مقاوم در برابر آتش سوزی

اگرچه چوب جزو مواد قابل احتراق است، اما مقاومت ساختاری خانه های چوبی از نوع فولادی بیشتر است. برای این مساله دو دلیل اصلی وجود دارد: اول اینکه چوب به آهستگی می سوزد و هدایت حرارتی پایینی دارد، که روند تخریب را کند می کند. در حالی که در ساختار فولادی، اگرچه فولاد نمی سوزد، اما به خاطر ویژگی های ساختار فیزیکی خود در اثر حرارت سریع فرو می پاشد و ریسک تخریب را بالا می برد. این بدین معناست که مقاومت ساختمان های بتن آرمه در برابر آتش با ضخامت پوشش زره فلزی سنجیده می شود و بر خلاف خانه های چوبی نسبت به حرارت حساسیت بیشتری دارند و بدون اینکه به ساکنین فرصت خروج از ساختمان را بدهند، ناگهان فرو می ریزند.

 

مزایای زندگی در خانه چوبی

خانه های چوبی، مقاوم در طول زمان

زندگی طولانی در خانه ای که با فداکاری های بسیار ساخته شده نیز ضروری است. در مقایسه با خانه پیش ساخته چوبی، خانه های سنتی عمر بیشتری دارند، اما باید به خوبی ساخته شوند. خانه های سنتی به صورت دوره ای باید بازسازی شوند (هم روکش خارجی، هم اتصالات داخلی) و از نظر ساختار کنترل شوند. اگر این ساختمان ها از موادی با کیفیت پایین ساخته شده باشند، به خاطر ارگانیسم گیاهی (کپک و قارچ) در طول زمان نیاز به نگهداری بیشتری دارند، اثرات مخرب آب باعث مشکلات زیادی مثل نفوذ و افزایش رطوبت می شود. این نوع از مراقب و نگهداری باید در مورد خانه های چوبی نیز انجام شود (به دلیل مشکلاتی که در اثر حمله ی حیوانات مثل حشرات و موریانه ها به وجود می آید). هم در ساختمان های بتنی و آجری و هم در خانه های چوبی، آب و رطوبت داخل خانه (بخاری که بر اثر تنفس به وجود می آید، یا بخاری که بر اثر استحام و پخت و پز به وجود می آیند) به سازه آسیب می زند. رطوبت، خطرناک ترین دشمن چوب و آجر است که در طول زمان باعث رشد کپک و تخریب آنها می شود. هر نوع خانه ای که دارید اگر می خواهید سالم و طولانی مدت در آنجا زندگی کنید، بهتر است از تهویه مکانیکی برای اتاق استفاده نمایید. اگر می خواهید از چوب در برابر عوامل خارجی محافظت کنید و عمر آن را افزایش دهید، باید با استفاده از یک سری از مواد مناسب و به طور پیوسته سطح آن را پوشش دهید.

نتیجه گیری

اغلب در سیستم های پیچیده مثل ساخت خانه، مسائل زیادی است که باید در نظر گرفت و  نوشتن یک نتیجه گیری روشن و دقیق درباره آنها غیر ممکن است. وقتی دو سیستم ساختمان سازی خوب و با کیفیت را با هم مقایسه می کنید، در کل با هم برابرند. از یک نظر خانه های چوبی بهتر به نظر می رسند (به خاطر استفاده از منابع کارآمدی حرارتی و سبکی) و از نظر دیگر شانس داشتن تجربه بزرگتر در زمینه طراحی و ساخت سنتی، قوانین خوب آن و عملیات اجرایی، ما را به سمت ساخت خانه های سنتی سوق می دهد. تعداد عوامل مهم در ساخت خانه زیاد است و زمانی می توانید روش ساخت و ساز مناسب را انتخاب کنید که همه عوامل را در نظر بگیرید. مثل شرایط زیست محیطی، مشخصات منطقه، توانایی کارگران و کیفیت مواد و نیروی متخصص و حرفه ای روز، اینها همه عناصر کلیدی هستند که باید بررسی کنید.

گروه بین المللی آمیتیس امرتات با در اختیار داشتن تیم حرفه ای و مواد اولیه با کیفیت، بهترین خانه های چوبی را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

نمونه پروژه های ما را اینجا ببینید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید