مقاوم در برابر زلزله

مقاوم در برابر زلزله

از مهمترین مزایای سازه های چوبی، مقاومت بالای آنها در برای انواع بلایای طبیعی (زلزله، سیل و آتش سوزی) می باشد. ضریب میرایی بالای چوب آن را مناسب ترین نوع مصالح برای طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله می نماید و نیز کاهش بار مرده ساختمان تا هفت برابر نسبت به سازه های فولادی و بتنی بر این مقاومت می افزاید. بدین ترتیب به جرات می توان سازه های چوبی را یکی از بهترین سیستم های مقاوم در برابر زلزله دانست.

زمین لرزه‌های فراوانی که در گوشه و کنار جهان به وقوع پیوسته است، نشان داده اند که خانه‌های سبک چوبی مقاومت بی نظیری در برابر زمین لرزه دارند.

در استانداردهای خانه های چوبی، یک ساختمان مستحکم به سازه ای گفته می شود که پس از وقوع زلزله، مطمئن و سالم بماند و قابل بهره برداری و زندگی باشد در صورتی که در سازه های فولادی و بتنی منظور از ساختمان مستحکم، خانه ای است که در هنگام وقوع زلزله صدمات جانی آن به حداقل برسد.

در زمین‌لرزه نورتریج ۱۹۹۴ هیچ کدام از سازه‌های چوبی این مدارس دچار آسیب جدی نگردیدند. تخریب جدی تنها در میان اجزای غیر چوبی این ساختمان ها به وقوع پیوست. در سال ۲۰۰۲ دولت ایالتی کالیفرنیا تصمیم گرفت که در ساختمان سازه‌های بتنی و آجری مدارس کالیفرنیا تجدید نظر به عمل آورد زیرا که ساختمان‌های با قاب سبک چوبی بهترین مقاومت را در برابر زلزله از خود نشان داده بودند.

زمین لرزه هوگوکن نامبو که در سال ۱۹۹۵ در کوبه ژاپن به وقوع پیوست ۶۸۰۰ کشته از خود بر جای گذاشت که همگی در خانه های غیر چوبی بودند. در بررسی زمین لرزه های دیگری که در گوشه و کنار دنیا به وقوع پیوسته است آمار مشابهی وجود دارد.

مقاوم در برابر زلزله از مزایای سازه های چوبی آمیتیس امرتات

در ۱۴ جولای ۲۰۰۹ یکی از شدیدترین زمین لرزه‌ها در آزمایشگاه زمین لرزه‌ شهر میکی واقع در کشور ژاپن، روی میز لرزان و بر روی ساختمان هفت طبقه قاب سبک چوبی در اندازه واقعی انجام گرفت. شدت این زلزله ۵/۷ ریشتری، به اندازه ای است که تنها در هر ۲۵۰۰ سال یک بار می تواند اتفاق بیفتد. این زمین لرزه نتوانست باعث تخریب ساختمان هفت طبقه چوبی شود.

هدف از اجرای این آزمون که بزرگترین آزمون زمین لرزه تاریخ بشری است، به مبارزه طلبیدن آیین نامه های جدید ایالات متحده امریکا بود که چندی پیش ساخت خانه های چوبی از هفت طبقه به بالا در مناطق زلزله خیز امریکا مانند نواحی شمال کالیفرنیا را ممنوع کرده بود.

بیشتر ساختمان ها با این ارتفاع از فولاد و یا بتن ساخته می شوند که در برابر زمین لرزه مقاومت خوبی از خود نشان نداده‌اند. این آزمون، راه را برای ساخت ساختمان های بلندمرتبه چوبی در امریکا هموار کرده است.

در حال حاضر در ایالات متحده امریکا، بیش از ۸۰ درصد ساختمان‌های اداری و صنعتی و ۹۰ درصد ساختمان های مسکونی و ۹۸ درصد تمامی ساختمان‌های ایالت زلزله خیز کالیفرنیا دارای سازه چوبی می باشند.

ساختمان های چوبی کاربرد وسیعی در کشورهای امریکا، ژاپن، کانادا و اروپا دارند. به طور کلی این سیستم به علت سبک بودن برای مناطق زلزله خیز بهترین سیستم به حساب می آید.

 

آزمون زلزله به قدرت ۵٫۷ ریشتر بر روی ساختمان هفت طبقه چوبی

 

 

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید