مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌ها

مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌ها از مزایای سازه های چوبی آمیتیس امرتات مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌ها

برای حفاظت چوب در برابر قارچ‌ها و نفوذ حشراتی مانند موریانه که از آن تغذیه می‌کنند، ضمن استفاده از چوب های ضد موریانه و ضد رطوبت، چوب را با مواد شیمیایی گوناگون مقاوم سازی می کنند. نحوه اعمال مواد محافظت‌کننده به دو گونه آغشتگی سطحی و اشباع سطحی تقسیم می‌شود.

در آغشتگی سطحی، چوب را در محلول ماده محافظت‌کننده فرو می‌برند، با قلم مو بر روی آن پخش می‌کنند و یا با پمپ می‌پاشند. در این روش ماده محافظت‌کننده بر روی سطح چوب باقی مانده و یا یک تا دو میلی‌متر به داخل آن نفوذ می‌کند.

مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌ها : برای ایجاد مقاومت پایدار، روش اشباع سطحی به کار گرفته می‌شود. در این روش چوب را داخل استوانه‌ای بسته قرار داده و مواد شیمیایی را تحت خلاء و فشار، به داخل آن وارد می‌کنند. مواد شیمیایی مناسب می‌توانند چوب را برای مدت بسیار زیادی در برابر حمله موریانه، حشرات موذی و پوسیدگی ناشی از فعالیت قارچ‌ها حفاظت کنند. علاوه بر حفاظت شیمیایی، از روش‌های گوناگون حفاظت فیزیکی نیز برای جلوگیری از نفوذ حشرات به داخل ساختمان استفاده می‌شود که مهم‌ترین آنها در استانداردهای ساختمانی کشور استرالیا آمده است.

 

 

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید