مقاومت چوب در مقابل آتش

مقاومت چوب در مقابل آتش

وقتی صحبت از آتش سوزی خانه می شود، ذهن مردم به طور خودکار به سمت خانه های چوبی می رود. مدیر آزمایشگاه تحقیقات و توسعه بنیاد جنگل ها و صنایع چوبی(Meka)، آقای Edgars Bukšāns توضیح داده اند که چوب تا چه حد ایمن است و مصالح ساختمانی تاثیر اندکی در حوادث آتش سوزی دارند.

دلیل مردم برای ترس از ترکیب چوب و آتش درست است. در گذشته در بیشتر نقاط جهان، چوب مصالح ساختمانی اصلی به شمار می آمد و همه شهرها از چوب ساخته می شدند. آرشیو تصاویر پر از خانه هایی است که در برهه های مختلف تاریخ دچار آتش سوزی شده اند. شهرهایی که تراکم ساختمان ها زیاد است، آتش به راحتی از ساختمانی به ساختمانی دیگر سرایت می کند.

امروزه این خاطره در حافظه مردم عمیقاً ریشه دوانده است و به راحتی پاک نمی شود. طبق آمار، هنوز هم اکثر آتش سوزی ها در خانه های چوبی اتفاق می افتند. در این مقاله، در مورد اتفاقاتی که هنگام مجاورت چوب با آتش رخ می دهد به شما بیشتر توضیح خواهیم داد.

این آمار نه تنها ناگوار است بلکه بی انصافی نسبت به چوب نیز هست. طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات و بررسی های دقیق، اکثر آتش سوزی ها در خانه های چوبی غیراصولی اتفاق می افتند و ویلا های چوبی تابستانی و آلاچیق های باغ را از بین می برند، نه خانه های چوبی با ساختار مدرن.

این خانه ها بدون در نظر گرفتن اصول پیشگیری از آتش برای حفظ ایمنی خانه ساخته شده اند. مثلا در کشورهای اسکاندیناوی آپارتمان های چوبی به ارتفاع ۸ طبقه ساخته می شوند، که این مساله گواه بر این است که چوب مصالحی ایمن در مقابل آتش است.

مقاومت خانه چوبی

یکی از سبزترین شهرها که چندین خانه چوبی مثل آپارتمان چند طبقه دارد.

ایمنی چوب در مقابل آتش چقدر است؟

برای اینکه وسیله ای آتش بگیرد باید مثلث جادویی، یعنی سه عنصر اصلی وجود داشته باشند. اولین عنصر سوخت است که در این مبحث به طور خاص چوب مدنظر است. عنصر دوم، اکسیژن است که باعث سوختن یک شعله می شود. عنصر آخر، منبع اشتعال است که این منبع می تواند حتی یک شمع درخت کریسمس هنگام اتصالی برق باشد. ما هر روز با ترکیبی از دو عنصر اول سر و کار داریم و تنها چیزی که می تواند باعث آتش سوزی شود یک کبریت روشن یا اقدامی بی فکرانه است. عامل مهم و موثر در ایمنی چوب در مقابل آتش وجود سطحی از رطوبت در آن است.

چوب رطوبت را از محیط می گیرد و به محیط بر می گرداند. چوب هرگز کاملا خشک نیست. این خاصیت بی نظیر چوب، عامل موثر در ایمنی چوب در مقابل آتش است. چوب سبز یا چوب تری که تازه بریده شده است، به هیچ وجه آتش نمی گیرد. آب نقش مهمی در هنگام آتش سوزی دارد. وجود سطحی از رطوبت در چوب می تواند آن را به سوختی جامد و قابل پیش بینی تبدیل کند که با کمترین شعله آتش می گیرد. در سازه های فلزی، فلز یک رسانای عالی است و به سرعت دمایش بالا می رود، وقتی دمای فلز به ۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه برسد، تغییر شکل می دهد و فرآیند ساخت و ساز با شکست مواجه می شود.

اما سازه های چوبی می توانند دمای بالاتر از این را تحمل کنند. در زمان آتش سوزی وقتی دما به ۱۰۰۰ درجه برسد، تا وقتی لایه های داخلی چوب رطوبت وجود داشته باشد، دمای داخلی سازه ی چوبی بالاتر از ۱۰۰ نخواهد رفت. پس وقتی آتش سوزی اتفاق می افتد، خانه چوبی تا زمان تخلیه ایمن است، آتش خاموش خواهد شد و خود ساختمان نیز حفظ خواهد شد.

هنگام آتش سوزی جنگل های روسیه، یکی از کسانی که خانه اش در وسط جنگل قرار داشت، شروع به پاشیدن آب به خانه اش کرد. در این حادثه، جنگل و خانه دیگری که در آن بود در آتش سوختند، ولی خانه ای که با آب خیس شده بود سالم و پا برجا باقی ماند. همکاری میان چوب و آب یک همکاری قوی و مثبت است.

برای انجام آزمایشی، دو تخته، یکی چوبی و یکی فلزی را کنار هم قرار دادند. در عرض ۸ دقیقه نشانه های تغییر شکل در تخته فلزی ظاهر شد. بعد از ۴۵ دقیقه تنها چیز باقی مانده تخته چوبی بود. نرخ پایین و قابل پیش بینی آتش سوزی سازه های چوبی، سطح مناسبی از مقاومت چوب در مقابل آتش را فراهم می کند.

مقاومت چوب در برابر آتش

مقاومت چوب در برابر آتش

بعد از ۸ دقیقه.

مقاومت چوب در برابر آب

بعد از ۴۵ دقیقه

نوع مصالح تفاوتی ندارد

حرف ما این نیست که چوب قابل اشتعال نیست، همه مواد ارگانیک قابل اشتعال اند. محلول های ضد حریق و مهار کننده شعله، در مراحل اولیه احتراق موثر هستند. مواد مهار کننده شعله، مواد غیر ارگانیکی هستند که با سوختن یا گرم شدن مواد فعال می شوند. متاسفانه مصالح ساختمانی که با مواد مهار کننده شعله پوشیده شده اند کمتر غیر شیمیایی هستند، از سوی دیگر، مصالح غیر شیمیایی (eco) اصطلاحی است که برای مصالح حامی محیط زیستی استفاده می شود، که آزادانه برای مصالحی که درصد بالایی از مواد مهارکننده شعله دارند نیز، به کار برده می شوند.

همچنین در ساختمان هایی که از بتن و دیگر مصالح، برای ساخت آن ها استفاده شده است، خطر بالقوه ی آتش سوزی از بین نمی رود. مردم خانه هایشان را با وسایل مختلف پر می کنند، اما خطر آتش سوزی را در نظر نمی گیرند. اولین و مهمترین کار صاحب خانه ها انجام اقدامی برای جلوگیری از آتش سوزی است، مثلا استفاده از سنسور دود از غافلگیری صاحب خانه هنگام آتش سوزی جلوگیری می کند. نکته ای که در مورد خانه های قدیمی تر هست، وجود اتصالی در شبکه برق است. صاحب خانه ها باید شبکه برق را مجدد سرویس کنند. در انتها همه عوامل خطر نیز باید ارزیابی شوند. مثلا جای قرار گرفتن شمع ها یا فاصله کاناپه بزرگ و نرم از شومینه باید بررسی شود. اقدامات پیشگیرانه زیادی را می توان با تدوین برنامه ای جهت ارزیابی خطرات انجام داد.

به طور خلاصه، آتش سوزی تنها به خاطر نوع ساختمان و مصالح آن نیست. آتش سوزی به خاطر اقدامات خود فرد اتفاق می افتند. مثلا مبلی که در نزدیکی شومینه قرار دارد، خطرناک تر از یک خانه چوبی است.

ما در گروه بین المللی آمیتیس امرتات کلیه استانداردها را هنگام ساخت خانه چوبی یا ویلای چوبی رعایت می کنیم، نمونه پروژه های اجرا شده ما را ببینید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید