عایق مناسب انرژی

عایق مناسب انرژی از مزایای سازه های چوبی آمیتیس امرتاتعایق مناسب انرژی

برخی از مصالح ساختمانی مانند فولاد، مواد غیر آلی که احتراق پذیر نیستند، وقتی گرمایش می‌یابند منبسط می‌شوند که این باعث تضعیف و فروریختن سازه می‌شود. این در حالی است که چوب تقریباً رفتاری برعکس این حالت را داراست. وقتی گرم می‌شود، البته نه به بیش از حد دمای احتراقش، چوب خشک می‌شود و محکم‌تر می‌گردد.

حال به این مقایسه زیر توجه کنید: شیشه ۲۳ برابر سریع‌تر از چوب، سنگ مرمر ۹۰ برابر سریع‌تر از چوب، فولاد ۱۶۵۰ برابر سریع‌تر از چوب و آلومینیوم ۷۰۰۰ برابر سریع‌تر از چوب گرما را عبور می‌دهد!

عایق مناسب انرژی، این بدان معناست که ساختمان و ویلای چوبی از کمترین اتلاف انرژی در مقایسه با سایرین برخوردار است. اگر می‌خواهید گرما یا سرما در خانه‌تان باقی بماند و هزینه بسیار کمتری بابت گرمایش و سرمایش صرف کنید، چوب جایگزینی فوق‌العاده برای آجر، سیمان، یا سنگ است. در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، چوب از نظر اقتصادی جهت عایق بودن بهترین است.

خانه های معمولی با عایق بندی خوب، سالانه ۶۰ تا ۸۰ کیلو وات انرژی حرارتی برای هر متر مربع مصرف می کنند. این مقدار برای خانه های غیرفعال (از لحاظ انرژی) که با روش های مدرن ساخت و ساز با چوب ساخته شده اند کمتر از ۱۵ کیلو وات انرژی حرارتی برای هر متر مربع است.

خانه های غیرفعال، خانه های با انرژی بسیار کم هستند که ضوابط و دستورالعمل های شدید موجود در استانداردها را برآورده می سازند. این خانه ها از لحاظ عایق بندی، جاگذاری پنجره ها و کاهش حرارت، طوری بهینه سازی شده اند که احتیاج به تاسیسات مکانیکی حرارتی مانند شوفاژ یا بخاری را ندارند. دمای مطبوع لازم از طریق سیستم تهویه بهبود حرارت، فراهم می شود.

 

 

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید