طراحی و ساخت ویلای چوبی

 

طراحی و ساخت ویلای چوبی

یکی از صنعت های بزرگ در اقصی نقاط جهان که دارای زیر مجموعه های بسیار است صنعت ساخت ساختمان است. این صنعت به طور کلی دارای مزایا و محاسنی است که در این مقاله به بررسی اجمالی آن می پردازیم؛

 

ویلای چوبی آمیتیس امرتات

 

انواع ساختمان از نظر ساخت:

ساخت ساختمان با توجه به متریال استفاده شده در آن، امروزه به انواع فولادی، بتنی و چوبی تقسیم می شود.

 

ساختمان های فولادی:

سرعت ساخت آن نسبت به ساختمان های بتنی بالاتر بوده اما نسبت به ساختمان های چوبی فوق العاده پایین تر است. مصالح مورد استفاده در این سازه به عنوان اسکلت تیرهای فولادی است که اولاً بسیار سنگین است و وزن سازه را بالا می برد، ثانیاً به جهت نوع ارتباط تیرها با یکدیگر دارای استحکام بالایی نمی باشد.

 

ساختمان های بتنی:

نسل بعد از سازه فولادی بود و به جهت بالا بردن استحکام در این نوع سازه به وجود آمد و این در حالی است که بتن به جهت ترکیب شیمیایی که دارد دارای حساسیت بالایی است به نحوی که ترکیب بتن و نحوه مخلوط کردن آن می تواند سازه را مستحکم و یا بسیار ضعیف و شکننده کند. این نوع سازه نیز بسیار سنگین بوده و آثار مخرب محیط زیستی زیادی دارد. به طور کل سازه های فولادی و بتنی دارای آثار مخرب محیط زیستی می باشند و بهتر است از آنها در ساختمان های غیر ویلایی و با ارتفاع بالا استفاده شود.

 

ساختمان های چوبی:

طول عمر چوب بسیار بیشتر از فولاد یا بتن ترکیبی است و با محیط زیست نیز سازگار است علاوه بر آن، چوب سبک است و ارتجاع بسیار بالایی دارد، در نتیجه استحکام آن در برابر بلایایی چون زلزله بسیار بیشتر از سازه های فولادی و بتنی است. چوب سالیان درازی است که همدم و سرپناه بشر بوده و در ساختمان ها و خانه های چوبی به کار رفته است.

 

میزان اعتماد مهندسین سازه به انواع این مصالح:

امروزه برخی از مهندسین جهان بر آنند که برای ساختمان های بلند مانند برج ها از بتن و فولاد استفاده کنند و در ساخت خانه ها و ویلاها از چوب استفاده کنند. اما برخی دیگر با توجه به استحکام چوب و تجربه ای که در استفاده از آن دارند در پی احداث ساختمان هایی با ارتفاع و طبقات بالا از چوب هستند بطور مثال در ژاپن و مالزی مهندسین در حال خلق اثری ماندگار در ۱۹ طبقه با اسکلتی کاملاً چوبی هستند. در امریکا و اروپا اکثراً سازه ها از چوب ساخته می شوند به نحوی که بیش از ۹۰ درصد ویلاها و خانه ها چوبی هستند.

 

ویلای چوبی، خانه چوبی و ساخت ویلای چوبی:

ساخت خانه های چوبی از دیرباز در اقصی نقاط جهان صورت می پذیرفته و امروزه به شکل مدرن و مهندسی شده، در بیشتر نقاط پیشرفته جهان چون اروپا و امریکا به کار می رود. دانش مهندسی روز بر آن است که ساختمان های چوبی  استحکام به مراتب بیشتری از سازه های بتنی و فولادی دارد و این که ساختمان های چوبی از لحاظ سالم بودن و القای سلامتی به مصرف کننده از درجه بالایی برخوردارند.

از آنجا که در ساخت ویلاهای چوبی و ساختمان های چوبی از چوب طبیعی استفاده می شود و از بسیاری از مصالح مصنوعی خودداری می شود، این نوع سازه تاثیر به سزایی در سلامت روح و جسم مصرف کننده می گذارد. تحقیقات نشان داده است کسانی که در ساختمان های چوبی زندگی می کنند طول عمر بیشتری دارند و پزشکان آنان عمر فیزیولوژیک  آنان را پایین تر از عمر شناسنامه ای شان می دانند.

چوب به جهت طبیعی بودن و زنده بودن، همراه مصرف کننده آن نفس می کشد و با نحوه زندگی مصرف کننده همسو می شود. در بسیاری از درمان های روانشناسی جهت افرادی که استرس بالا دارند راه رفتن بر روی شن و چوب تجویز می شود و زندگی در دل طبیعت راهکار بسیار مناسبی برای فرار از فشارهای عصبی روزمره توصیه شده است. سازه ی چوبی آکوستیک بوده و برای صحبت کردن در این نوع سازه نیاز به بلند صحبت کردن نیست و شنیدن موسیقی و حتی صدای تلویزیون در این نوع سازه به سادگی صورت می پذیرد و نیاز به بالا بردن صدای این لوازم نیست. رطوبت در این نوع سازه به شکل طبیعی بوده و نیاز انسان در ساختمان های چوبی به مرطوب کردن محیط کاملاً از بین می رود. عایق های پوششی که بر روی این نوع سازه به کار می رود نه تنها طول عمر چوب را بالا می برد بلکه مانع جذب گرد و غبار بر روی آن می شود، دیگر شما نیازی به تمیز کردن دیوارها ندارید و گرد و غبار ریه های شما را در معرض خطر قرار نمی دهد.

حال با توجه به توضیحات فوق و اهمیت ساختمان های چوبی در خصوص انواع ویلا های چوبی و ساختمان های چوبی توضیحاتی ارائه می گردد؛

 

انواع ساختمان چوبی و ویلای چوبی:

ساختمان های چوبی به انواع آپارتمان های چوبی، ویلاهای چوبی و آلاچیق های چوبی تقسیم می شوند:

 

آپارتمان های چوبی:

امروزه مهندسین اروپایی و امریکایی و برخی کشورهای آسیایی چون ژاپن و مالزی در حال ساخت آپارتمان هایی با اسکلت چوبی هستند. در ژاپن و مالزی پروژه های ساخت آپارتمان های چوبی ۱۹ و ۲۰ طبقه ای در حال اتمام است و این دو کشور سردمدار ساخت برج های چوبی هستند. متاسفانه هر چند که در ایران پتانسیل ساخت این نوع سازه وجود دارد اما نظام مهندسی ایران اجازه ساخت این نوع پروژه ها را تا کنون صادر نکرده است. برج های چوبی دلیل محکمی بر استحکام این نوع سازه می باشد.

 

ویلاهای چوبی:

در اروپا و امریکا بیش از ۹۰درصد ویلاها از چوب ساخته می شوند. اکثر ساختمان های ژاپن به جهت زلزله خیز بودن این کشور از چوب ساخته می شوند. در ایران این نوع سازه بومی شده و توسط گروه بین المللی آمیتیس امرتات به مردم عزیز کشورمان عرضه می گردد. نظام مهندسی کلیه سازه های این گروه را مورد تایید قرار داده و با توجه به محاسبات سازه ای که از سوی گروه بین المللی آمیتیس امرتات ارائه می گردد مجوز ساخت و پایان کار صادر می کند.

 

کلبه چوبی و آلاچیق چوبی:

ساخت کلبه چوبی و آلاچیق چوبی معمولاً نیاز به مهندسی خاصی ندارند و توسط نجاران محترم کشورمان قابل ساخت هستند. اخیراً شاهد آن هستیم که شرکت هایی با توجه به دانش نجاری نجاران کشورمان، دست به ساخت کلبه چوبی و آلاچیق چوبی زده و در این راستا توانایی رقابت خود را به رخ سایر رقبا می کشند.

با توجه به عدم امکان ساخت آپارتمان های چوبی در ایران و مهندسی نبودن کلبه چوبی و آلاچیق چوبی، بحث را در باب ویلای چوبی، طراحی ویلای چوبی و ساخت ویلای چوبی و فعالیت گروه بین المللی آمیتیس امرتات در این حوزه ادامه می دهیم.

 

گروه بین المللی آمیتیس امرتات:

گروه آمیتس امرتات که در واقع گروه بین المللی آمیتیس امرتات است با توجه به تجربیات مهندسین تحصیل کرده در امریکا و تخصص ویژه ایشان در ساخت ویلاهای چوبی، یکی از سردمداران طراحی و ساخت این نوع سازه در کشور عزیزمان ایران است. این گروه از ابتدا مسیر خود را در راه ساخت ویلاهای چوبی و نه ویلاهای پیش ساخته چوبی مشخص و با عزمی جدی این مسیر را پیمایش نموده است. گروه آمیتیس امرتات بدین جهت منصرف از ساخت خانه پیش ساخته چوبی و ویلاهای پیش ساخته چوبی گشت چرا که این نوع سازه از استحکام کافی و طول عمر مشخص شده برای چوب برخوردار نیست و ساخت آن نه تنها اعتبار گروه، بلکه اعتبار سازه چوبی را نیز خدشه دار نموده و اعتماد مردم را نیز سلب نموده است. در واقع ویلای پیش ساخته چوبی، ویلایی موقت و بسیار کم هزینه به حساب می آید به طوری که بیشتر در موارد اسکان موقت به کار می رود. به طور مثال در ساخت اطاقک کارکنان ساختمانی در یک پروژه ساخت و ساز که قرار نیست در آن مدت طولانی زندگی کرد از این نوع سازه استفاده می شود. استفاده از این متریال در ساخت ویلا عملی غیرعلمی و غیر تایید شده است و همانطور که گفته شد کاربرد این نوع سازه، ساخت اطاقک یا کانکس است تا ساخت ویلا.

در ابتدا گروه بین المللی آمیتیس امرتات بر آن شد تا برای مصرف کنندگانی که با این نوع سازه به جهت تخصص خود و یا مسافرت به نقاط مختلف دنیا با آن آشنا هستند این نوع سازه را اجرا کند. بدین شکل افراد آشنا با ویلاهای چوبی، زمین خود را در اختیار گروه قرار می دادند و گروه ظرف مدت ۹۰ روز کاری ویلای مورد نظر آنان را ساخته و در اختیار این عزیزان قرار می داد. طراحی ویلای چوبی منحصر به فرد بوده و با طراحی ساختمان ها و ویلاهای چوبی متمایز است  در نتیجه در طراحی آن نیاز به تخصص ویژه می باشد. در این راستا گروه بین المللی آمیتیس امرتات با بهره گیری از طراحان متخصص و جوان در این نوع ساخت با استفاده از دانش روز، طراحی ویلای چوبی را برای مصرف کنندگان با توجه به سلیقه این عزیزان و نیز سبک زندگی آنان انجام داده و به تایید ایشان می رساند.

امروزه با توجه به نیاز کشور، گروه بین المللی آمیتیس امرتات رسالت خود را در دو بخش ساخت ویلاهای چوبی در زمین مشتری و انبوه سازی در قالب شهرک های چوبی ادامه می دهد.

رسالت اصلی گروه بین المللی آمیتیس امرتات شناخت و معرفی این نوع سازه و کیفیت آن به هموطنان عزیزمان است. این نوع سازه قابلیت اجرا در هر نوع آب و هوا و اقلیمی را دارد و با توجه به زلزله خیز بودن کشور عزیزمان، بهترین نوع سازه برای حفظ سلامت جسمی و روانی هموطنانمان می باشد. این نوع سازه نه تنها به محیط زیست آسیب نمی رساند بلکه همسو با محیط زیست بوده و چوب های مورد استفاده نیز به صورت صنعتی تولید و از کشور روسیه وارد می گردد.

ساخت ویلا های چوبی توسط گروه بین المللی آمیتیس امرتات:

گروه بین المللی آمیتیس امرتات در ساخت ویلاهای چوبی برای مصرف کنندگان از دو نوع چوب کاج روسی استفاده نموده و کلیه متریال مورد استفاده را از کشور های سوئیس، اتریش و روسیه تهیه می کند و در کنار آن گروه تحقیق و توسعه آمیتیس امرتات در پی کسب دانش ساخت عایق های حرارتی، پوششی، کندسوز کننده و نسوز کننده وارداتی از سوئیس است تا این مهم نیز در کشور توسط دانشمندان عزیزمان بومی شود.

 

انبوه سازی در قالب شهرک چوبی:

در کنار فعالیت ساخت گروه بین المللی آمیتیس امرتات، این گروه در حال ساخت پروژه شهرک آمیتیس امرتات کلاچای است. این پروژه در دل سبزترین نقطه ی ایران با وسعت یک هکتار در حال ساخت است و به صورت شهرکی رویایی و کاملاً چوبی ارایه می گردد. کلاچای در بیست کیلومتری رامسر است و طبیعت زیبای آن، گروه آمیتیس امرتات را بر آن داشته تا شروع انبوه سازی خود را در این نقطه از ایران پهناور قرار دهد. پروژه کلاچای دارای ۲۱ واحد ویلای لوکس چوبی است که با اسم شهرک ویلایی کلاچای (شهرک ویلایی چوبی کلاچای) در اختیار مردم عزیز کشورمان قرار گرفته است. طراحی ویلای چوبی و ساخت ویلای چوبی به شکل شهرک چوبی این امکان را ایجاد می کند که اولاً محیط زیست منطقه حفظ شود و نیز با توجه به نحوه و طراحی ساخت آن و ارتفاع یکسان سازه ها، زیبایی شهری شهر کلاچای نه تنها دستخوش تغییر بد نگردد بلکه جلوه های بصری منحصر به فردی به آن منطقه نیز اضافه گردد. شهرک ویلایی کلاچای در کنار ساحل دریای خزر قرار داشته و امکان دسترسی و دید شما را به دریا و جنگل زیبای گیلان فراهم می کند.

جهت آشنایی با نحوه ساخت ویلای چوبی، خانه چوبی، ویلاهای چوبی کلاچای، نحوه فروش ویلای چوبی، فروش ویلای چوبی کلاچای و شهرک چوبی کلاچای به قسمت های مربوطه در سایت گروه بین المللی آمیتیس امرتات مراجعه بفرمایید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید