سازه های چوبی، مزایا و معایب

 

سازه های چوبی، مزایا و معایب

چوب یکی از مصالح اولیه در ساخت خانه بوده و هنوز هم از آن استفاده می شود. دلیل ماندگاری استفاده از چوب، مقاومت و دوام فوق تصور آن است.

حدود ۵۰۰۰ نوع چوب مختلف برای ساخت و ساز وجود دارد که دارای کاربردهای متفاوتی هستند. برخی از چوب ‌ها برای عایق کاری مناسب‌اند، بعضی برای کف پوش و برخی دیگر برای سازه‌ های چوبی و وسایل منزل.

چوبی که در صنعت ساختمان به کار گرفته می شود، باید از نظر بافت و ظاهر یکنواخت، تمیز و عاری از ترک و صمغ باشد و تابیدگی و پیچیدگی نداشته باشد و در صورت مشاهده گره روی چوب یا وجود قسمت های پوسیده و خشک شده، بدانید که چوب برای ساخت و ساز نامرغوب است.

معمولا اولین سوالی که ذهن مخاطب را درگیر می کند مقاومت و استحکام سازه های چوبی است. جالب است بدانید چوب در عین سبکی از مقاومت بالایی برخوردار است. از مهم‌ترین خواص چوب در صنعت ساختمان قابلیت انطباق و شکل ‌پذیری آن است. چوب می تواند به آرامی خم شود، ویژگی که آجر و سیمان ندارند. به همین خاطر است که می توان خانه های چوبی را به آرامی جابجا کرد. همچنین به دلیل چگالی کمتر چوب نسبت به بتن و فولاد، خانه های چوبی در برابر زلزله مقاوم تر بوده و آسیب کمتری می بیند.

از نظر هزینه، ساخت خانه چوبی اختلاف قیمت زیادی با ساخت خانه از جنس سیمان و آجر ندارد، حتی گاها مقرون به صرفه تر هم خواهد شد. بنابراین بدون نگرانی می توانید خانه رویایی خود را بسازید.

وجود سازه های چوبی باقی مانده از سالها پیش (حدود۳۰۰ سال)، بیانگر آن است که عمر مفید این سازه ها بالا بوده و اگر در شرایط محیطی مناسبی باشند، تا مدتها می توان از آنها استفاده کرد. چوب درختان مناطق سردسیر به دلیل بالا بودن چگالی مرغوب تر هستند.

مزایای سازه های چوبی:

برای ساخت سازه های چوبی نیروی انسانی کمتری مورد نیاز است و کار ساخت آن در زمان کوتاه تری انجام می شود و تقریباً با انواع شرایط آب و هوایی سازگار است. چوب، دی اکسید کربن را جذب کرده و در خود نگه می دارد، به همین خاطر این نوع سازه ها به عنوان دوستدار محیط زیست شناخته شده اند. با عایق بندی درست سازه های چوبی، کاهش چشمگیری در مصرف انرژی ایجاد می شود. سازه های چوبی مدرن با داشتن لایه های ترکیبی در جدار بیرونی ساختمان، عایق مناسب صدا هستند.

 

ساخت ویلا چوبی

معایب خانه های چوبی:

وقتی خانه با چوب ساخته می شود، حتما باید به درستی درزگیری شود، در غیر این صورت خیلی زود از هم می پاشد.

با وجود پیشرفت تکنولوژی و افزودن لایه های مختلف به چوب، همچنان چوب جزو مصالحی است که زود می سوزد و به راحتی خراش بر می دارد. به دلیل نفوذپذیری آب در چوب، همواره باید سطح آن با مواد مقاوم کننده پوشانده شود تا آسیب نبیند.

ماده اولیه ساخت خانه های چوبی، درختان هستند و با مصرف گسترده آنها به محیط زیست آسیب رسیده و جنگل ها از بین می روند. البته با داشتن جنگلداری درست و کاشت نهال های جایگزین می توان جلوی آسیب های زیست محیطی را گرفت.

برای مقاومت در برابر حشرات و موریانه، پوشش خاصی به چوب اضافه می شود. همچنین برای افزایش مقاومت چوب در مقابل آتش می توان یک لایه گچ روی آن کشید، با این کار تا یک ساعت مقاومت سازه در برابر آتش افزایش می یابد.

پوشش بام برای سازه های چوبی، مشابه انواع پوشش بام متداول است که بیشتر شامل سفال، ورق های فلزی با پوشش ماسه و رزین، کاغذهای چندلایه آغشته به قیر و ماسه و ورق‌های سیمانی است.

نتیجه گیری:

با وجود تکنولوژی های جدید، استفاده از سازه های چوبی در کشورهای پیشرفته مثل ژاپن و امریکا همچنان رایج است. مقاومت خانه های چوبی در برابر زلزله زیاد است و عایق حرارتی و برودتی بسیار خوبی هستند.

به نظر می رسد اگر با اصول حرفه ای، با شرکت های متخصص در این حوزه و افرادی که دانش، تبحر و تجربه بالایی دارند مشورت کنید، قطعا یکی از گزینه های ایده ال شما برای حال و آینده داشتن یک خانه مدرن چوبی با دیزاین فوق تصور است.

اینکه در کشورهای توسعه یافته جهان، این صنعت در حال رونق است، می توان پیش بینی کرد با کاهش ذخائر معادن مصالح ساختمانی و هزینه های بالای آن، تا زمانی نه چندان دور، ساخت ویلاهای چوبی جایگزین ساخت ویلاهای عظیم با مصالح ساختمانی گران قیمت خواهد شد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید