دوران طلایی خانه چوبی

 

دوران طلایی خانه چوبی

آیا دوران طلایی خانه چوبی فرا رسیده است؟ چوب در حال حاضر، یک متریال ساختمانی بسیار شیک است. خانه های چوبی، زیست محیطی، طبیعی و با دوام هستند و در طول زمان، آزمایش خود را به خوبی پس داده اند. در حالی که بسیاری از مردم، خانه های شخصی را با مصالح ساختمانی سیمانی مرتبط می کنند، محبوبیت خانه های چوبی به طور فزاینده ای در حال افزایش است.

 

دوران طلایی خانه چوبی

مزایا و معایب ویلای چوبی و خانه های چوبی چیست؟

چوب ماده ای با دوام، مقاوم، طبیعی و سازگار با محیط زیست است. چوب یکی از قدیمی ترین متریال های ساختمانی در جهان است. چوب نه تنها برای ساخت و ساز مسکن بلکه برای پل ها، آب رسانی، زه کشی نیز استفاده می شود.

تسلط سایر مصالح ساختمانی (سیمان، بتون، آجر) سبب شده است تا این باور در ما ایجاد شود که چرخه عمر چوب، نسبتاً کوتاه است. با این حال، این اعتقاد گسترده نادرست است. خانه هایی که در طول ۷۰۰-۶۰۰ سال پیش در شمال روسیه حفظ شده اند، طول عمر چوب را تأیید می کنند. خانه های قاب چوبی قدیمی ساخته شده در آمریکای شمالی، کانادا، اسکاندیناوی نیز ثابت می کند که بهبود مصالح ساختمانی، شیوه ها و راه حل های مدرن به ما این امکان را می دهد تا جایگزینی با سختی برابر با سیمان بیابیم.

الوارهای چوبی با کیفیت بالا خاصیت خاصی دارند. به دلیل ساختار متخلخل و وزن نسبتاً کم چوب، ماده عایق حرارتی مناسبی است. انبساط حرارتی به قدری کم است كه تاثیری در سازه ها ندارد. چوب ماده ساختمانی عالی است که کیفیت زندگی خوبی را فراهم می کند. این ماده اولیه طبیعی، سازگار با محیط زیست است و در مقابل گرما و یخ زدگی مقاوم است. تنها عاملی که باید کنترل شود، رطوبت است. تهویه مناسب، مهمترین جنبه ساخت خانه های چوبی است.

 

دوران طلایی خانه چوبی

خانه های چوبی: سادگی، گرما، دوام

اگر چه خانه های ساخته شده با قاب های چوبی و پانلی می توانند به سرعت ساخته شوند و نسبتاً ارزان هستند، اما بسیاری از مردم هنوز خانه های چوب الواری را ترجیح می دهند که سازگار با محیط زیست باشند. زیرا برای ساخت آنها از چوب خالص، طبیعی و با کیفیت (به جای تراشه های فشرده) استفاده می شود.

علاوه بر این، تاثیرات محیطی در خانه چوبی هیچ تاثیری در تغییرات گرمای داخلی ندارد. الوارهای یک خانه چوبی، گرما را در طول روز انباشته می کند و هنگامی که خنک می شود، رطوبت انباشته شده به خودی خود تبخیر می شود. به این ترتیب نسبت گرما و رطوبت حفظ می شود. ماندگاری خانه های چوبی بوسیله کلبه های باستانی تایید شده اند.

چوب درست کار شده می تواند چند قرن دوام بیاورد. کسانی که فکر می کنند خانه های چوبی ساده هستند ممکن است بر نظر خود اطمینان داشته باشند. اما امروزه، انواع مصالح ساختمانی، تخصص و استادی سازندگان این امکان را فراهم می کند که خانه های چوبی را به سبکی بسیار مدرن مجهز کنند که سبب توجه به خانه های چوبی و فرا رسیدن دوران طلایی خانه چوبی شده است. اما کار باید توسط افراد با تجربه و متخصص کار با چوب انجام شود در غیر این صورت، ممکن است مشکلات زیادی ایجاد کند.

 

چگونه چوب مناسب را انتخاب کنیم؟

انتخاب چوب کاج یا صنوبر انتخاب های خوبی هستند. دلایل بسیار ساده است: چوب نسبتاً ارزان، الاستیک و محکم هستند. ممکن است بسیاری از افراد در مورد بهترین زمان برای قطع چوب برای ساخت خانه سؤالاتی داشته باشند؟

چوب برداشت شده در زمستان در حالت خواب است و به این ترتیب به سرعت آبی رنگ نمی شود یعنی تغییر رنگ نمی دهد. اگر خانه چوبی از چوب های خشک ساخته شود، رطوبت آنها قبل از ساخت و ساز باید تا ۲۰ درصد باشد. چوب مرطوب برای ساخت خانه های چوبی از چوب های بریده شده مناسب نیست زیرا هنگام خشک شدن می تواند به شدت تغییر شکل دهد.

اگر تهویه ضعیف شود می تواند تغییر رنگ دهد (مایل به آبی یا حتی سیاه شود)، شروع به پوسیدگی کند، ممکن است کپک ایجاد شود و ابعاد آن تغییر کند. چوب هایی که به طور مناسبی خشک شده اند، ۲ برابر کمتر “نشست” می کنند، قادر به تحمل بارهای بیشتر هستند و زیبایی بهتری دارند.

 

چه نوع الواری برای ساخت خانه چوبی لازم است؟

ضخامت دیواره خانه الواری معمولاً از ۱۵ تا ۳۵ سانتی متر است. می توان آنها را گرد کرد (همانطور که اکنون در آمریکای شمالی مد است) یا مربع. ضخامت های چوبی را می توان به صورت قشر گرد (طبیعی)، لایه برداری گرد، اره برقی در دو طرف، اره در چهار طرف و گلولام قرار داد.

در حقیقت، این یک موضوع زیباشناختی است، اگر چه کنده های مربعی به طور خودکار ضخامت دیواره را افزایش می دهند. اصول کلی برای این روش ساخت وجود دارد. به گفته Darius Sudvojus مدیر JSC Tekmega، چوب های درختی باید بر روی یکدیگر گذاشته شوند به طوری که ارتفاعی باریک تر از ½ ضخامت چوب نداشته باشند.

قسمت های داخلی همچنین باید بیشترین استفاده را از الوارهای چوب داشته باشند. در هنگام ساخت خانه چوبی، لازم است دیوارهای داخلی احداث شود تا ثبات ساخت خانه حفظ شود. قاب درب و پنجره خانه چوبی را نمی توان به طور مستقیم روی دیوارهای چوبی قرار داد. با این حال، صنعتگران ماهر ممکن است در طول ساخت و ساز از طیف گسترده ای از اصلاحات یا تفاوت های ظریف در حل مشکلات بیابند.

همچنین بخوانید: چگونه و با چه هزینه ای خانه چوبی بسازیم؟

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید