تفاوت خانه های چوبی و الواری (Timber و Log)

تفاوت خانه های چوبی و الواری (Timber و Log)

خانه های چوبی و خانه های الواری چقدر باهم تفاوت دارند؟ این ویلاها چه شباهت هایی دارند؟ در این مقاله درباره شباهت ها و تفاوت های این دو سبک خانه چوبی صحبت خواهیم کرد.

داشتن یک خانه چوبی یا الواری، فقط داشتن یک خانه نیست، انتخاب یک سبک زندگی است. بیشتر مردم یک خانه چوبی یا الواری را به خاطر علاقه به ظاهر آنها انتخاب می کنند. نقش کیفیت مصالح مورد استفاده و شیوه ساخت ویلا بسیار مهم است (قطعاً بر روی ارزش/قیمت آن تاثیرگذار است)، اما عامل اصلی محبوبیت شان، ظاهر و عناصر احساسی به کار رفته در آنهاست.

چیزی که در مورد خانه های چوبی و الواری اهمیت دارد، شیوه ی ساخت و مصالح به کار رفته در آنهاست. در نتیجه، اگر چه در ساخت خانه های چوبی و الواری سبک های معماری مختلفی به کار می رود، اما با این حال مواد و مصالح اولیه  آنها ثابت و قابل تشخیص اند.

اگر چه در خانه های چوبی و الواری مدرن از مواد و مصالح ساختمانی متنوعی مثل سنگ، شیشه، لایه گچی و فلز نیز استفاده می شود، اما مشخصه اصلی تمام آنها چوب است. داشتن درک کلی از شباهت ها و تفاوت های قالب ساختاری خانه های چوبی و الواری، می تواند به شما در برنامه ریزی ساخت خانه کمک کند.

نمونه هایی از این خانه های چوبی را در پروژه های اجرا شده آمیتیس امرتات ببینید.

خانه چوبی

تفاوت های کلیدی ویلای چوبی و الواری

اگرچه خانه های چوبی و الواری رابطه نزدیکی باهم دارند، اما تفاوت اصلی آنها در شیوه استفاده از چوب است که باعث می شود هر کدام ظاهری کاملاً متفاوت به خود بگیرند و چون خانه های الواری قادر به استفاده از انواع مصالح خارجی هستند که ربطی به داخل خانه ندارند، از بیرون خانه، به عنوان خانه الواری قابل تشخیص نیستند، درحالی که خانه های چوبی به سادگی قابل تشخیص هستند.

خانه های چوبی Log

 خانه های چوبی هزاران سال است که نمادی ماندگار از مرزهای آمریکا هستند و با رئیس جمهورهای مختلفی از جمله آبراهام لینکلن مرتبط اند. شما اغلب این خانه ها را در فیلم های سینمایی، تلویزیونی و تبلیغات مشاهده می کنید. اگر تصویر ١٠٠ خانه مختلف که فقط یکی از آن ها چوبی است را ببینید، سریعاً خانه چوبی را تشخیص خواهید داد. البته همه خانه های چوبی شبیه به هم نیستند.

در خانه های کاملاً چوبی، برای تشکیل دیوارهای داخلی و خارجی، کنده های چوبی را به صورت افقی کنار هم قرار می دهند. با این حال راه های بی شماری برای منحصر به فرد کردن این خانه ها وجود دارد. اگر فردی مبتدی هستید، بهتر است بدانید، خانه های چوبی کنگره دار، دارای الوارهایی با شکل و قطر یکسان هستند، در حالی که چوب های دست ساز اندازه، شکل و بافت های مختلفی دارند. عواملی مثل شکل کنده (گرد، مربع،سوئدی، D شکل، قایقی)، سبک اتصال الوار (چفتی، با فاصله)، سبک گوشه ها (کبوتری، زینی، پشت به پشت،گوشه دار) همگی در تصمیم گیری برای انتخاب  ظاهر و کاربرد ویلای چوبی تاثیرگذار هستند.

ویلای چوبی log

ویلاهایی با چارچوب الواری Timber Frame

خانه هایی با چارچوب الواری، از خانه های مسکونی اولیه ای هستند، که در مناطق آمریکایی مستعمره انگلیس ساخته می شدند و این روش ساخت تا زمان توسعه چارچوب های بالونی، روشی برجسته در ساخت خانه چوبی به حساب می آمد، زیرا این روش برای ساخت خانه و پاسخ به نیاز روزافزون برای ساخت انبوه مسکن به مهارت اندکی نیاز داشت.

برای تشکیل چارچوب خانه های چوبی، کنده ها به صورت افقی به هم چسبانده می شوند، اما خانه های الواری، خانه های تیر-ستونی نامیده می شوند، زیرا دارای چارچوب الواری بزرگی هستند که با تکیه بر اسکت خانه با ستون هایی قائم از تیرهای افقی پشتیبابی می کنند. این چارچوب های به هم پیوسته بار خانه را تحمل می کنند و وزن آن را به پی خانه انتقال می دهند. چارچوب های الواری نسخه پیشرفته ساختار تیر-ستونی است که به شدت وابسته به شیوه اجرا، شکل الوار و سبک اتصال فاق و زبانه ای است که به جای بست های فلزی گیره های چوبی آنها را سر جای خود نگه داشته اند. با ایجاد شیار، آویز و دیگر کارهای حکاکی روی چارچوب ها تزئیناتی ایجاد می کنند و همچنین به خاطر پیکربندی به هم پیوسته ی این نوع چارچوب دیگر نیازی به دیوارهای داخلی برای تحمل بار ساختمان وجود ندارد، در نتیجه فضایی باز در قسمت پذیرایی ایجاد می شود.

معمولاً نمای خارجی خانه های الواری، نشان زیادی از کارهای وسیع چوبی که در داخل خانه انجام شده ندارد. به همین دلیل خانه به راحتی با خانه های اطراف و زیر مجموعه ها سازگار می شود.

اگرچه چارچوب الواری، صنعتی بسیار قدیمی است، اما چارچوب های الواری که در گذشته برای ورودی و سقف کلیسایی خانه استفاده می شد، با چارچوب های الواری که امروزه استفاده می شود، بسیار تفاوت داشت.

شباهت خانه چوبی Log و Timber

با وجود این تفاوت های قابل توجه، خانه های چوبی و الواری شباهت های زیادی هم به هم دارند. در اینجا به چند مورد از شباهت های مهم آن ها اشاره می کنیم:

هر دوی آنها خانه های سفارشی هستند که منحصراً طراحی و تولید شده اند و به صورت جدا جدا فروخته می شوند و بر اساس سیستم ساختمانی دقیقی اجرا می شوند.

در هر دوی آنها از الوارهای بزرگ (گرد و مربع) برای پایه استفاده می شود، که با مهارتی بعضاً هنرمندانه در کنار هم گذاشته می شوند تا ساختاری برای تحمل بار خانه تشکیل شود.

هر دو نوع خانه در آمریکای اولیه ظهور کردند و تا اواسط دهه ۷۰ میلادی در ابهامی نسبی فرو رفته بودند و بعد از آن یکبار برای همیشه احیا شدند و ساختشان رونق پیدا کرد.

همه آنها ویژگی های مشترکی به صورت قراردادی دارند: این ویژگی ها شامل طراحی باز، سقف های کلیسایی، دیوارهایی پوشیده از پنجره با نمای بزرگ، خرپای سقف به هم پیچیده و شومینه هایی بالا رونده است.

این خانه ها در نوع خود، سبک و طراحی های متنوعی دارند.

فرآیند خرید و اجرای آنها نیز یکسان است. زمین را بخرید. ویلا را طراحی کنید. محل ساخت را آماده کنید. ویلا را بسازید. تزئینات و نما را آماده کنید. رویای خود را زندگی کنید.

هر دوی این خانه ها اگر به طور مناسب ساخته شوند، بهروه وری انرژی خواهند داشت.

از تمام ویژگی های مشترک این خانه ها، هیچ یک مانند این ویژگی بارز نیست: این خانه ها خریدی از سر علاقه هستند. خرید آن ها کاملاً اختیاری است و چون مردم اشتیاقی عاطفی برای زندگی در این نوع خانه ها دارند، تصمیم به خرید آنها می گیرند. طبیعی است که مردم از بچگی عاشق اینگونه خانه ها شوند و با رویای زندگی در آنها بزرگ شوند.

ویلای چوبی

بهترین خبر درباره این نوع خانه های چوبی چیست؟ شما مجبور نیستید که یکی از ویلا های چوبی یا الواری را انتخاب کنید. شما می توانید خانه ای بسازید که از ترکیبی از عناصر چوبی و الواری استفاده می کند و آنها را به گونه ای باهم ترکیب کنید که بهترین ویلای هر دو جهان را بسازند.

شهرک ویلاهای چوبی آمیتیس در کلاچای از نمونه پروژه های در حال اجرای گروه بین المللی آمیتیس امرتات است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت و امکانات این ویلاهای منحصر بفرد با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۴۴۴۹۸۳۱۴

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید